Dolar bugün kaç TL? (5 Mart 2021 dolar – euro fiyatları)

Dolar bugün kaç TL? (5 Mart 2021 dolar - euro fiyatları)

Dolar – euro kaç TL? Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dünkü açıklamaları sonrası negatif bir seyir izliyor.

ABD 10 yıllık tahvillerindeki faiz artışına yönelik Powell’ın tatmin etmeyen açıklamaları sonrası piyasalar sallandı. Asya borsaları ve ABD vadelilerinde satıcılı seyrederken altın son 9 ayın en düşük seviyesine geldi, dolarda küresel değerlenme artıyor.

Powell’ın açıklamaları sonrası ABD 10 yıllık tahvillerinin gösterge faizi 1.44’ten 1.57’ye geldi, borsalar düştü. Nasdaq yüzde 2’nin üzerinde gerileyerek bu yılki kazançlarını sildi.

Faizlerin artması ile gelişen ülke kurları da darbe yerken dolar endeksi 91.68’e gelerek son 3 ayın en yüksek seviyesine yükseldi. Tüm gelişen ülke para birimlerinde düşüşlerden TL pozitif ayrışamadı ve bir süredir Türk Lirası’nda görülen değer kaybı devam etti. 

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal bugün yaptığı açıklamada, “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak bizim en önemli önceliğimiz, temel görevimiz olan fiyat istikrarını sağlamak ve bunu kalıcı hale getirmek” derken, fiyat istikrarı odaklı bir para politikasının refahın anahtarlarından biri olduğunu belirtti.

Dün piyasalar kapandıktan sonra 7,58 seviyelerine kadar tırmanarak 2021 yılının en yüksek seviyesini gören dolar/TL, bugün Ağbal’ın açıklamaları sonrasında 7,51 düzeyinde seyrediyor. Euro/TL ise 8,97 sınırında işlem görüyor.

GÜNCEL DÖVİZ FİYATLARI İÇİN TIKLAYIN

VİDEO: YATIRIM SEPETİNDE NELER OLMALI?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir