İsrail’e karşı ortak mücadele çağrısı

İşte Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın mesajı:

Kudüs’teki kiliseler ortak bir bildiriyle İsrail’in şiddete ve provokatif eylemlerine son vermesi çağrısında bulundu. İsrail’in işgal ve zulmüne ve fanatik Yahudilerin ihlallerine dur demek için sağduyu ve vicdan sahibi tüm Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler ortak mücadele etmeli.

 

Kudüs’teki kiliseler ortak bir bildiriyle İsrail’in şiddete ve provokatif eylemlerine son vermesi çağrısında bulundu. İsrail’in işgal ve zulmüne ve fanatik Yahudilerin ihlallerine dur demek için sağduyu ve vicdan sahibi tüm Müslüman, Hristiyan ve Yahudiler ortak mücadele etmeli. pic.twitter.com/2MmfEtutqu

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı canlı yayında açıklamalarda bulundu. İşte Kalın’ın açıklamaları:

Bu mücadele son derece önemli. 26 evin her bizi bizim için en az Kudüs’teki ev kadar önemli. Bu mücadeleyi sonuna kadar sürdürmek zorundayız. İsrail üzerindeki baskının artırılması, Filistinlilere desteğin verilmesi ve bu desteğin artırılması gerekiyor.

Cumhurbaşkanımızın yaptığı birçok görüşme var. Somut olarak yapılabilecekler konusunu da görüşüyor. İslam dünyasının üzerinde ittifak ettiği en önemli konu Filistin ama dünyanon gündemi Filistin dışındaki konulara kaydı. Bu da İsrail’in işine yaradı. Filistinliler kendi aralarında ulusal birlik ve mutabakatı sağlayamıyorlar. Bu tabloya baktığınız zaman İsrail bunu bir avantaj olarak kullanıyor. Son dönemde İsrail’le normalleşme yoluna giden ülkelerin bunu düşünmesi gerekiyor. İsrail’le bir şey yapacaksanız Filistinle ilgili adımları da atmanız gerekir. Filistin meselesi çözülmeden Ortadoğu’ya istikrar gelmez.

“TÜRKİYE TAM BİR KARARLILIK İÇİNDE”

Burada bizim her an teyakkuz halinde olmamız gerekiyor. Türkiye bu konuda tam bir kararlılık içinde. Diğer ülkelerle de bu konuda hassasiyet sahibi olan bütün ülkelerle yakın bir işbirliği ile Filistin’in haklarını savunmaya devam edeceğiz.

Bir olağanüstü toplantı yapılması için Dışişleri bakanımızın girişimleri var. Bugün yarın neticelenmesi bekleniyor. Bu girişimleri yaparken amacımız netice almak. Netice alacaksak bu çalışmalara daha da yoğunluk vereceğiz.

Avrupalı mevkidaşlarımla yoğun bir diplomasi trafiğim oldu. Onlar da benzer telkinleri karşı tarafa iletiyorlar. Vatikan’ın seslerini biraz daha yükseltmesini bekliyoruz. İsrail’in işgal politikalarına karşı dünya sessiz kalırsa, tam tersine İsrail’in tam istediği de bu.

Filistin işgali modern tarihin en büyük hırsızlık hikayesidir. Bu en son mahkemede hem Ürdün makamlarının hem Filistinlilerin sunduğu belgeleri dikkate alınmazken, işgalcilerin belgeleri delil olarak kullanılmaktadır. Buna karşı bütün hukukçuların isyan etmesi gerekir. Bu işgali bütün boyutlarıyla her gün deşifre etmemiz gerekiyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir